ცხადდება გაცვლითი პროგრამა თურქეთში, ესქიშეჰირის ტექნიკურ უნივერსიტეტში!
ქართულ-ამერიკული უნივერსიტეტი აცხადებს კონკურსს ევროკომისიის მიერ დაფინანსებულ ერასმუს+ პროგრამაზე თურქეთში, ესქიშეჰირის ტექნიკურ უნივერსიტეტში. პროგრამის ფარგლებში გამარჯვებული კანდიდატი შეძლებს დაფინანსების მოპოვებას და სწავლას ერთი სემესტრის განმავლობაში ესქიშეჰირში (2024-2025 სასწავლო წლის გაზაფხულის სემესტრში).
კონკურსში მონაწილეობის პირობები:
- კონკურსში მონაწილეობის მიღება შეუძლიათ GAU-ს ინფორმატიკის პროგრამის ბაკალავრიატის საფეხურის II, III, IV, V და VI სემესტრის სტუდენტებსა და ამავე პროგრამის მაგისტრის საფეხურის I და II სემესტრის სტუდენტებს.
- აუცილებელი წინაპირობაა ინგლისური ან თურქული ენის B2 დონეზე ცოდნა, რაც შემოწმდება გასაუბრებით;
- „უმაღლესი განათლების შესახებ საქართველოს კანონში” ცვლილების შეტანის თაობაზე საქართველოს კანონის 492 მუხლის მე-4 პუნქტის თანახმად დაუშვებელია გაცვლით საგანმანათლებლო პროგრამის მონაწილე სტუდენტისათვის სტუდენტის სტატუსის შეჩერება. მობილობის პროგრამაში მონაწილე სტუდენტი მშობლიურ უნივერსიტეტში ირიცხება, როგორც აქტიური სტუდენტი და შესაბამისად, სტუდენტმა ყველა სემესტრში უნდა გაიაროს ადმინისტრაციული რეგისტრაცია და გადაიხადოს სემესტრის საფასური ქართულ-ამერიკულ უნივერსიტეტში.
დაფინანსება მოიცავს:
- უფასო სწავლა;
- 800 ევრო ყოველთვიურად დაბინავებისა და კვების ხარჯების ასანაზღაურებლად;
- 275 ევროს ოდენობის მგზავრობის ხარჯების ანაზღაურება. Green travel მეთოდების გამოყენების შემთხვევაში, ანაზღაურება შეადგენს 325 ევროს.
- შერჩეულმა სტიპენდიანტებმა თავად უნდა აანაზღაურონ სავიზო მოსაკრებლის ხარჯები.
სააპლიკაციო დოკუმენტაციის ჩამონათვალი სტუდენტებისთვის:
- ბიომეტრიული პასპორტის ასლი;
- CV-ს ევროპული ფორმატი (ინგლისურ ენაზე, არაუმეტეს ორი გვერდისა);
- ცნობა სტუდენტის სტატუსის შესახებ (ოფიციალური დოკუმენტი ინგლისურ ენაზე);
- უნივერსიტეტის ნიშნების ამონაწერი (ოფიციალური დოკუმენტი ინგლისურ ენაზე);
- ენის ცოდნის დამადასტურებელი სერტიფიკატი (საერთაშორისო სერტიფიკატი, ან GAU-ში გავლილი საგნის, მინიმუმ B2 დონის ცოდნის დამადასტურებელი სერტიფიკატი);
- სასწავლო ხელშეკრულება შევსებული (შევსების ინსტრუქცია იხილეთ გზამკვლევი ქართველი სტუდენტებისთვის)
შესარჩევი პროცესი:
- დოკუმენტაციის შემოწმება (ქართულ-ამერიკული უნივერსიტეტი);
სტუდენტების შერჩევა განხორციელდება 100-ქულიანი სისტემის მიხედვით, რომელიც გამოითვლება შემდეგი ფორმულით: GPA-ის 50% + უცხოური ენის ქულის 50%. დამატებითი ინფორმაცია: +10 ქულა დაემატება დოკუმენტირებული შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე სტუდენტებს, ხოლო -10 ქულა დააკლდება მსგავს Erasmus+ აქტივობებში მონაწილე პირებს, მშობლიურ ქვეყანაში ჩატარებულ მობილობებში მონაწილე პირებს, მათ, ვინც შეტყობინების გარეშე მობილობაზე უარს განაცხადებენ, ან ერთდროულად მრავალ მობილობაზე აკეთებენ განაცხადს. აუცილებელ შეხვედრებსა და ტრენინგებზე დაუსწრებლობის შემთხვევაში, კანდიდატს მომდევნო აპლიკაციაში -10 ქულა დააკლდება.
- გასაუბრება შესარჩევ კომისიასთან (ქართულ-ამერიკული უნივერსიტეტი);
- დოკუმენტების განხილვა/სტიპენდიის მინიჭება (ქართულ-ამერიკული უნივერსიტეტი);
მობილობის პერიოდი და ხანგრძლივობა:
- 2024-2025 აკადემიური წლის გაზაფხულის სემესტრი.
კონკურსში მონაწილეობის მსურველებმა 2024 წლის 20 დეკემბრის 19:00 საათამდე გამოაგზავნეთ სააპლიკაციო დოკუმენტაცია (ყველა დოკუმენტი გაერთიანებული PDF ფორმატში) შემდეგ ელექტრონულ მისამართზე: exchange@gau.edu.ge.
გთხოვთ, მეილის სათაურად მიუთითოთ: Eskişehir Technical University, Bachelor/Master
დამატებითი კითხვების არსებობის შემთხვევაში დაგვიკავშირდით შემდეგი ელ-ფოსტის საშუალებით: nini.palavandishvili@gau.edu.ge ana.zanqaidze@gau.edu.ge

Call for Applications on exchange program at Eskişehir Technical University, Turkey!
Georgian American University is announcing a competition for the Erasmus+ exchange program funded by the European Commission at Eskişehir Technical University, Turkey! The winner of the competition will be able to visit the above-mentioned university and will receive funding for 1 academic semester (2024-2025 Spring Semester).
Terms for participants:
• Undergraduate GAU students of Informatics program who are in the 2nd, 3rd, 4th, 5th, and 6th semesters of their studies and Graduate students of the same program who are in the 1st and 2nd semesters of their studies are welcome to participate in the competition;
• A prerequisite is English or Turkish B2;
• According to the education law of Georgia, it is prohibited to stop the academic status of a student during his/her participation in the exchange program. Students being selected for the exchange program will also be registered as active students of Georgian American University. Thus, candidates should register and pay for every semester in GAU.
Funding Includes:
• 800 Euros monthly for accommodation and other monthly expenses;
• 275 EUR reimbursement for non-green travel expenses. In case of using green travel methods, the grant for travel will be 325 EUR;
• Selected candidates should cover visa expenses themselves.
Documentation required from students:
• Copy of active passport;
• European format CV (in English, not more than 2 pages);
• Language certificate or proof of language level (if any);
• Letter of confirmation of student status (official document in English);
• Transcript of records (official document in English);
• Learning Agreement (for instructions check out A Guide for Georgian Students).
Selection Process:
• Review of documents (Georgian American University);
Students’s Selection and placement among the applicants will be based on the total success score which is calculated out of 100 as follows: %50 of GPA + %50 of Foreign Language Score. The selection and placement of students for mobility programs are based on a success score out of 100, calculated as 50% GPA and 50% foreign language proficiency. Additional considerations include a +10 point bonus for students with documented disabilities and a -10 point deduction for prior participation in similar Erasmus+ activities, mobility in the country of citizenship, withdrawal without notice, or applying for multiple mobility types. Non-attendance at mandatory meetings or training without excuse results in a -10 point penalty in future applications.
• Interview with the committee (Georgian American University);
• Document review/Scholarship awarding (Georgian American University).
Mobility period and duration:
• Spring, 2024-2025 academic year.
The deadline for submitting the application is 19:00, December 20 2024 - please, send all documents as one PDF file to our mail: exchange@gau.edu.ge