მეოთხე საერთაშორისო მულტიდისციპლინური კონფერენცია ბიოსამედიცინო სტუდენტებისთვის!
ქართულ-ამერიკული უნივერსიტეტის სამედიცინო სკოლა აცხადებს ბიოსამედიცინო სტუდენტების მეოთხე საერთაშორისო მულტიდისციპლინურ კონფერენციას, სახელწოდებით „ჯანმრთელობის გაძლიერება მეცნიერების მეშვეობით: გონებათა კავშირი, გადაწყვეტილებების ძიება!“ კონფერენცია ჩატარდება GAU-ს სამედიცინო სკოლის ორგანიზებით თბილისში, 2024 წლის 15-17 ივნისს.
კონფერენცია აქვს ჰიბრიდული ფორმატი და მონაწილეობა შესაძლებელი იქნება როგორც ონლაინ ფორმატში, ასევე უნივერსიტეტში; კონფერენციის მისამართია: მერაბ ალექსიძის ქუჩა, 10, თბილისი, 0160, საქართველო.
კონფერენციის სამუშაო ენაა ინგლისური!
ეს კონფერენცია შესანიშნავ შესაძლებლობას მისცემს სტუდენტებს მსოფლიოს ყველა კუთხიდან. გაუზიარონ თავიანთი კვლევითი ნაშრომები და იდეები გართო აუდიტორიას. ეს არის იდეალური პლატფორმა ბიოსამედიცინო მეცნიერებით დაინტერესებულ სტუდენტებთან, მენტორებთან და ცნობილ პროფესიონალებთან ურთიერთობისა და თანამშრომლობისთვის. ღონისძიების მიმართ ინტერესი გაორმაგდება, როცა აღვნიშნავთ, რომ ჩატარდება კონკურსი საუკეთესო სტუდენტური ნაშრომებისთვის. აღსანიშნავია, რომ ყველა შერჩეული ნაშრომი გამოქვეყნდება GAU-ს ყოველწლიურ სამეცნიერო ჟურნალში, რაც შესანიშნავ პლატფორმას ქმნის სტუდენტებისთვის თავიანთი ნაშრომების ფართო აუდიტორიისთვის გასაცნობად.
წელს განსაკუთრებული სიახლე გვაქვს!!!
წინა კონფერენციებისგან განსხვავებით, წელს კონფერენციას ემატება ახალი სექცია - კლინიკური შემთხვევების განყოფილება.
კლინიკური შემთხვევის კონფერენციის სესიის მიზანია მედიცინის პროგრამის სტუდენტებში გააძლიეროს კლინიკური მსჯელობის, დიაგნოსტიკური უნარები და სამედიცინო ცოდნა პაციენტების შემთხვევების ინტერაქტიული განხილვის გზით. ეს სესიები მიზნად ისახავს სტუდენტებს მიაწოდოს რეალური კლინიკური შემთხვევების შესახებ სამეცნიერო ინფორმაცია და ხელი შეუწყოს კრიტიკულ აზროვნებას საკონფერენციო- სასწავლო გარემოში.
კონფერენციის ეს სესია მიეძღვნება სხვადასხვა სამედიცინო სპეციალობის კლინიკურ შემთხვევებს, ძირითადი აქცენტით დიაგნოზსა და დიფერენციალურ დიაგნოზზე. სტუდენტებს ურჩევენ, გაუზიარონ განსაკუთრებით შესამჩნევი და დამაინტრიგებელი კლინიკური შემთხვევები მრავალფეროვან აუდიტორიას. პრეზენტაციისთვის წარმოდგენილი კლინიკური შემთხვევები, კვლევითი ნაშრომების მსგავსად, უნდა შეესაბამებოდეს განაცხადში მითითებულ კრიტერიუმებს (იხ. ქვემოთ). კონფერენციის პროგრამაში მონაწილეობისათვის შეირჩევა მხოლოდ ის კლინიკური შემთხვევები, რომლებიც ამ კრიტერიუმებს აკმაყოფილებენ.
გთხოვთ ყურადღება მიაქციოთ კონფერენციასთან დაკავშირებულ მნიშვნელოვან თარიღებს:
- აბსტრაქტის წარდგენის ბოლო ვადა: 3 მაისი, 23:00 სთ .
- სამეცნიერო სტატიების წარდგენის ბოლო ვადა: 17 მაისი, 23:00 სთ .
კონფერენციის თარიღები:
15 ივნისი, 12:00 – ონლაინ
16-17 ივნისი, 12:00 საათი - ადგილზე, GAU-ს უნივერსიტეტში
გთხოვთ, გაითვალისწინოთ ეს თარიღები და დაგეგმეთ შესაბამისად. გთხოვთ, დარწმუნდეთ, რომ დაიცავთ წარდგენის ვადებს, რათა თავიდან აიცილოთ რაიმე უხერხულობა.
შეკითხვები შეგიძლიათ გამოგზავნოთ შემდეგ მისამართზე: mdstudentsconference@gau.edu.ge
მონაწილეები:
ჩვენ მივესალმებით ბიოსამედიცინო მიმართულების სტუდენტებს მთელი მსოფლიოდან ამ კონფერენციაში მონაწილეობის მისაღებად. ასაკობრივი შეზღუდვა არ არის და მიიღება ჯგუფური პროექტებიც. თუმცა, ყველა მონაწილეს ან ერთ პროექტზე მომუშავე გუნდს უნდა ჰყავდეს მენტორი ან ხელმძღვანელი.
კონფერენციის ყველა მონაწილე მიიღებს სერტიფიკატს. გარდა ამისა, საუკეთესო ნამუშევრის ავტორი/ები მიიღებს პრიზს.
თემები :
ჩვენ მივესალმებით როგორც ორიგინალურ კვლევებს, ასევე ლიტერატურის მიმოხილვებს ამ კონფერენციისთვის. თემების ფართო სპექტრი მოიცავს შემდეგ მიმართულებებს:
- ბაზისური ბიომეცნიერება
- ზოგადი მედიცინა
- კლინიკური მედიცინა
- სიცოცხლის შემსწავლელი მეცნიერება
- ეპიდემიოლოგია
- საზოგადოებრივი ჯანდაცვა
- კვლევები და ექსპერიმენტები
- ქცევითი მეცნიერებები
- დასწავლა, მეხსიერება და შემეცნება
- ჯანდაცვის სერვისები, კვლევა და განათლება
- ინსტრუმენტაცია და მეთოდოლოგია და ა.შ.
კონფერენციის ვადები და მნიშვნელოვანი თარიღები
კონფერენცია ჩატარდება სამ ეტაპად, შემდეგნაირად:
ეტაპი 1: აბსტრაქტის წარდგენა
ამ ეტაპზე ჩვენ მივიღებთ განაცხადებს მონაწილეებისგან. რეგისტრაციისთვის გთხოვთ შეავსოთ ყველა საჭირო ველი Google-ის რეგისტრაციის ფორმაში, რომელიც ხელმისაწვდომია ჩვენს ვებგვერდზე. ჩვენ გირჩევთ, გადახედოთ წარდგენის გაიდლაინებს და დარწმუნდეთ, რომ აკმაყოფილებთ ყველა კრიტერიუმს, სანამ აბსტრაქტს წარადგენთ როგორც კვლევით, ასევე კლინიკური შემთხვევის მოხსენებისთვის.
სარეგისტრაციო ფორმის შევსებისთანავე მიიღებთ დამადასტურებელ წერილს ან დირექტივებს საჭიროების შემთხვევაში ცვლილებების შესატანად.
1 ეტაპი დაიწყება 1 აპრილს 11:00 საათზე (საქართველოს სტანდარტული დრო GMT+4).
აბსტრაქტების წარდგენის ბოლო ვადაა 3 მაისი 23:00 (საქართველოს სტანდარტული დრო GMT+4).
ჩვენ მოგიწოდებთ, გამოაგზავნოთ თქვენი ნაშრომი რაც შეიძლება ადრე და გამოგზავნამდე საფუძვლიანად გადახედოთ წარდგენის მითითებებს, რათა დარწმუნდეთ, რომ თქვენი წარდგენა აკმაყოფილებს ყველა კრიტერიუმს.
ეტაპი 2: სრული სამეცნიერო ნაშრომის / კლინიკური შემთხვევის მოხსენების წარდგენის ბოლო ვადა – 17 მაისი, 23:00 საათი (საქართველოს სტანდარტული დრო GMT+4)
ეტაპი 3: კონფერენციის გახსნა
15 ივნისი, 12:00 საათი – ონლაინ (საქართველოს სტანდარტული დრო GMT+4)
16-17 ივნისი, 12:00 საათი - ადგილზე GAU-ს უნივერსიტეტში
ყურადღება! თქვენ მოგეცემათ შანსი ატვირთოთ თქვენი ნაშრომი/კლინიკური შემთხვევის ანგარიში მაშინვე, როდესაც პირველი ეტაპი გაიხსნება, თუ თქვენ უკვე მზად გაქვთ ნაშრომი. 1 ეტაპის გავლის შემდეგ ყველა მონაწილე მიიღებს დამადასტურებელ წერილს დეტალური ინფორმაციით მომავალი ვადების შესახებ. ნაშრომები და ნებისმიერი შეკითხვა უნდა გაიგზავნოს: mdstudentsconference@gau.edu.ge
შეტყობინებები მიღების/უარის შესახებ
მიღების ან უარყოფის შესახებ შეტყობინება გაიგზავნება არაუგვიანეს 31 მაისისა. ჩვენი გუნდი ყურადღებით შეაფასებს ყველა წარმოდგენილ ნაშრომს, რათა დარწმუნდეს, რომ თითოეული აკმაყოფილებს აუცილებელ კრიტერიუმებს.
თუ თქვენი ნაშრომი არჩეულია კონფერენციაზე პრეზენტაციისთვის, დარწმუნდით, რომ მომზადებული პრეზენტაცია წარმოდგენილი იქნება ღონისძიებამდე სამი დღით ადრე. ეს უზრუნველყოფს დროის ეფექტურ მართვას კონფერენციის მსვლელობისას. პრეზენტაცია უნდა გამოიგზავნოს კონფერენციამდე სამი დღით ადრე - ბოლო ვადა 2024 წლის 13 ივნისი!
გმადლობთ ჩვენი კონფერენციით დაინტერესებისთვის და მოუთმენლად ველით თქვენს მონაწილეობას!
ავტორის სახელმძღვანელო კონფერენციის მასალების შესახებ
ტექნიკური მოთხოვნები კონფერენციაზე წარმოდგენილი ყველა სამუშაოსთვის:
- MS Word
- A4-ფორმატი
- ველები 2,5 სმ
- შრიფტები: Times New Roman/Sylfaen
- შრიფტის ზომები: სათაური -14 / სქელი; ტექსტის სხეული -12
- მანძილი ხაზებს შორის = 1.5
- მინდვრები: 2 სმ ყველა მინდვრები და დასაბუთებული ტექსტი
- გრაფიკული მასალა JPG, GIF და BMP
- სიგრძე: ნაშრომები უნდა იყოს არანაკლებ 5 და არაუმეტეს 15 გვერდისა, მათ შორის მითითებებისა და მადლობის შესახებ
კონფერენციის სტატიის სტრუქტურა (კვლევითი ნაშრომი):
- სათაური
- ავტორი/ავტორ(ები) - სტუდენტის/ავტორის სრული სახელი, უნივერსიტეტი, ფაკულტეტი, საგანმანათლებლო პროგრამა;
- აბსტრაქტი - არაუმეტეს 300 სიტყვისა;
- საკვანძო სიტყვები : სამიდან ხუთამდე საკვანძო სიტყვა
- შესავალი (მოიცავს ლიტერატურის მიმოხილვას)
- ძირითადი ნაწილი - მეთოდოლოგია - შედეგები - დისკუსია
- დასკვნა (მოიცავს რეკომენდაციებს)
- ცნობები
- დანართები (ასეთის არსებობის შემთხვევაში)
ტექსტში ციტატები და მითითებების სია უნდა გაკეთდეს ჩიკაგოს ფორმატში ჩიკაგოს სტილი
კლინიკური შემთხვევის მოხსენების ფორმატი
სათაური - სათაური თავად აბსტრაქტის შეჯამებაა და უნდა დაარწმუნოს მკითხველი, რომ თემა მნიშვნელოვანია, აქტუალური და ინოვაციურია.
ავტორები - მიუთითეთ სახელი, ხარისხი და ინსტიტუციასთან კუთვნილება. ავტორებად უნდა იყვოს მითითებული ისინი, ვინც მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანა კლინიკური შემთხვევის მოხსენების ინტელექტუალურ შინაარსში.
აბსტრაქტი: არაუმეტეს 300 სიტყვისა;
საკვანძო სიტყვები: სამიდან ხუთამდე საკვანძო სიტყვა
შესავალი - აღწერეთ კლინიკური შემთხვევის კონტექსტი და ახსენით მისი აქტუალობა და მნიშვნელობა.
- აღწერეთ არის თუ არა შემთხვევა უნიკალური. თუ არა, აქვს თუ არა შემთხვევას უჩვეულო დიაგნოზი, პროგნოზი, თერაპია ან ზიანი? არის თუ არა შემთხვევა ჩვეულებრივი მდგომარეობის უჩვეულო გამოვლინება? ან დაავადების ან მართვის უჩვეულო გართულება?
- აღწერეთ ინსტრუქციული ან სასწავლო პუნქტები, რომლებიც ამ შემთხვევის ღირებულებას მატებს. აჩვენებს თუ არა ის ხარჯთეფექტურ მიდგომას ალტერნატიული დიაგნოსტიკური სტრატეგიის მიმართ? ზრდის თუ არა ეს იშვიათი მდგომარეობის შესახებ ცოდნას?
შემთხვევის აღწერა – დაიცავით სამედიცინო კომუნიკაციის ძირითადი წესები. წარმოადგინეთ შემთხვევა თანამიმდევრულად.
- ადეკვატურად აღწერეთ ისტორიადა გამოკვლევები. არის თუ არა პაციენტის ავადმყოფობის მიზეზები მკაფიოდ წარმოდგენილი? რა არის სხვა დამაჯერებელი ახსნა?
- აღწერეთ მკურნალობა ადეკვატურად. განიხილება თუ არა ყველა ხელმისაწვდომი თერაპიული ვარიანტი? არის თუ არა შედეგები დაკავშირებული მკურნალობასთან? წარმოადგინეთ პაციენტის პროგრესი და შედეგი.
დისკუსია - განიხილეთ მიღებული გადაწყვეტილებების დასაბუთება და გაკვეთილი საქმიდან.
- მოახსენეთ სხვა მსგავსი შემთხვევების ლიტერატურის მიმოხილვა. აღწერეთ, როგორ განსხვავდება ეს შემთხვევა ადრე წარდგენილი შემთხვევებისგან.
- ახსენით შემთხვევის განსაკუთრებულობა. რა არის უჩვეულო საქმეში? ეწინააღმდეგება თუ არა ის არსებულ გამოცდილებას?
- სამომავლოდ შეიძლება თუ არა რამე სხვაგვარად გაკეთდეს მსგავს შემთხვევაში?
შემთხვევის ანგარიშის შაბლონი და საკონტროლო სია შეგიძლიათ იხილოთ შემდეგ ბმულზე: Global-Health-Case-Report-template-2023
ზეპირი პრეზენტაცია - Power Point ფორმატში, 10 წთ + 5 წთ-მდე დისკუსიისთვის
ყურადღება! ნაშრომები/კლინიკური შემთხვევის მოხსენებები, რომლებიც არ აკმაყოფილებენ განაცხადში მითითებულ ტექნიკურ მოთხოვნებს, უარყოფილი იქნება. ამიტომ, გთხოვთ, ყურადღებით მიჰყვეთ მითითებებს და დარწმუნდეთ, რომ გაგზავნამდე თქვენი ნაშრომი აკმაყოფილებს ყველა საჭირო ტექნიკურ მახასიათებელს.
საკონფერენციო ნაშრომები მიიღება ელექტრონული ფოსტით: mdstudentsconference@gau.edu.ge ან პირველი ეტაპის განმავლობაში სააპლიკაციო ფორმასთან ერთად.
სპეციალური წესები და პირობები
კონფერენციის წარმოების ხარისხისა და მთლიანობის უზრუნველსაყოფად, გთხოვთ, დაიცავით შემდეგი სპეციალური წესები და პირობები:
- სტატიის/შემთხვევის ანგარიშის წარდგენით ყველა ავტორი ადასტურებს, რომ სტატიაში/საქმის მოხსენებაში მოცემული ყველა ინფორმაცია სწორია.
- წარმოდგენილი სტატია/საქმის ოქმი არ შეიძლება შეიცვალოს ან გასწორდეს წარდგენის ვადის გასვლის შემდეგ. სტატიის წარდგენით ავტორები თანხმობას აცხადებენ მის გამოქვეყნებაზე.
- კონფერენციის ორგანიზატორები იტოვებენ უფლებას ამოიღონ ნებისმიერი ნაშრომი, რომელიც არ შეესაბამება მოთხოვნებსა და წესებს.
- ყველა ტექსტი შემოწმდება პლაგიატზე. პლაგიატის ნებისმიერი შემთხვევა, რომელიც აღემატება მსგავსების დაშვებულ დონეს ( 20 % ), გამოიწვევს ნაშრომის უარყოფას.
ნაშრომების და პრეზენტაციების შეფასების კრიტერიუმები:
• სათაური და რეზიუმე მკაფიოდ და ეფექტურად გადმოსცემს კვლევის მოცულობას და შედეგებს - 2 ქულა
• შესაბამისი წინა ნამუშევარი აღწერილია მოკლედ, მაგრამ გარკვევით, კვლევის მიზნებისა და ამოცანების შესაბამისად - 5 ქულა
• მეთოდოლოგია, მათ შორის მკაფიოდ ჩამოყალიბებული კითხვები, მონაცემთა წყაროები, მონაცემთა შეგროვების პროცედურები და ანალიტიკური მიდგომა, შესაბამისია და შედეგები შეესაბამება კვლევის სფეროს და უკავშირდება მიგნებებს - 10 ქულა
• შედეგების სწორად აღწერა, ვიზუალიზაცია და განხილვა - 5 ქულა
• წერის სტილის ხარისხი ფასდება სიზუსტის, სიცხადის, წაკითხვის, სამეცნიერო ლიტერატურის გამოყენებისა და ცნობების სწორი ციტირების საფუძველზე; ასევე განიხილება სამეცნიერო ნაშრომის სტანდარტული სტრუქტურა - 5 ქულა
• პრეზენტაცია ფასდება სტრუქტურისა და აზრის თანმიმდევრულობისა და სიცხადის, დროის სწორად მართვისა და ეფექტური პრეზენტაციის უნარების საფუძველზე - 10 ქულა.
კლინიკური შემთხვევის შეფასების კრიტერიუმები/ რუბრიკა
- კლინიკური შემთხვევის დეტალები ნათლად, მოკლედ და ლოგიკურად გადმოცემული - 20 ქულა
- შემთხვევის მართვა და კლინიკური მსჯელობის პროცესი - 30 ქულა
- მტკიცებულებებზე დაფუძნებულ მედიცინაზე (EBM) ორიენტირებული კრიტიკული რეფლექსიის დემონსტრირება - 20 ქულა
- შემთხვევა ორიგინალური და საინტერესოა, რადგან ის აკმაყოფილებს ერთ-ერთ შემდეგ კრიტერიუმს: 1) დაავადებებსა და სიმპტომებს შორის მოულოდნელი კავშირი; 2) მოულოდნელი მოვლენა პაციენტზე დაკვირვების ან მკურნალობის პროცესში; 3) დასკვნები, რომლებიც ახალ ნათელს ჰფენს დაავადების შესაძლო პათოგენეზს ან არასასურველ ეფექტს; 4) დაავადების უნიკალური ან იშვიათი ნიშნები; 5) უნიკალური თერაპიული მიდგომები; ანატომიური სტრუქტურების ცვალებადობა. - 10 ქულა
- ბიბლიოგრაფია/წყაროების სათანადო გამოყენება - 5 ქულა
- შემთხვევის აღწერა აკმაყოფილებს კლინიკურ მედიცინასა და კვლევებში მიღებულ ეთიკურ სტანდარტებს - 5 ქულა
- მნიშვნელოვანი ყურადღება შემთხვევის წარდგენის ტექნიკასა და კონსტრუქციაზე, მათ შორის: სამეცნიერო ენა და ტერმინოლოგია, წყაროების ფორმატი, მართლწერა და გრამატიკა, სიტყვათა რაოდენობის შეზღუდვების დაცვა. -10 ქულა
კონფერენციაზე კლინიკური შემთხვევის მიღების ბარიერი - ≥ 70 ქულები
გმადლობთ დაინტერესებისთვის და გელოდებით ბიოსამედიცინო სტუდენტების მეოთხე საერთაშორისო მულტიდისციპლინურ კონფერენციაზე, სახელწოდებით „ჯანმრთელობის გაძლიერება მეცნიერების მეშვეობით: გონებათა კავშირი, გადაწყვეტილებების ძიება!“

The Fourth International Multidisciplinary Conference of Biomedical Students
The Medical School at Georgian American University is pleased to announce the Fourth International Multidisciplinary Conference of Biomedical Students, titled “Empowering Health through Science: Connecting Minds, Creating Solutions!" The conference will be held in Tbilisi from June 15-17, 2024, and is organized by GAU Medical School.
The conference will take a hybrid approach, with both online and on-site formats available. For the on-site portion, the venue will be located at 10 Merab Aleksidze Street, Tbilisi, Georgia 0160.
Working language is English!
This conference will provide an excellent opportunity for students worldwide to share their research work and ideas with a global audience. It is an ideal platform to interact and collaborate with peers, mentors, and renowned professionals from the field of biomedical science. Moreover, the event doubles up as a competition for the best student papers, further emphasizing its significance. It is worth noting that all selected papers will be published in the highly regarded GAU Annual Scientific Journal, providing an excellent platform for students to disseminate their findings.
This year we have a special news!!!
Unlike the previous conferences, this year a new section is added to the conference - the section of clinical cases.
Clinical case conference sessions serve as valuable opportunities for medical students to enhance their clinical reasoning, diagnostic skills, and medical knowledge through interactive discussions of patient cases. These sessions aim to provide students with real-world clinical experiences and foster critical thinking in a supportive learning environment.
This session of the conference will dedicate a segment to clinical cases spanning various medical specialties, with a primary focus on diagnosis and differential diagnosis. Students are encouraged to share particularly notable and intriguing clinical cases with a diverse audience. Clinical cases submitted for presentation must adhere to the specified criteria outlined in the application (see below), akin to research papers. Only clinical cases meeting these criteria will be considered for inclusion in the conference program.
We would like to draw your attention to the important dates related to the conference, as follows:
- Abstract submission deadline: May 3, 23:00.
- Deadline for submitting scientific articles: May 17, 23:00.
Conference dates:
June 15, 12:00 PM – Online
June 16-17, 12:00 PM - On-site at GAU University
Kindly note these dates in your calendar and plan accordingly. Please ensure that you adhere to the submission deadlines to avoid any inconvenience.
If any questions, please send it to us to: mdstudentsconference@gau.edu.ge
We welcome students of the biomedical field from all over the world to participate in this conference. There is no age limit, and group projects are also accepted. However, every participant or team (working on one project) must have a mentor or supervisor.
All conference participants will receive certificates of participation. Additionally, the author of the best work will receive a certificate and a prize [IS2] . We encourage you to participate actively and make the most of this opportunity to showcase your work and network with fellow researchers from around the world.
We welcome both original research and literature reviews for this conference. Research projects are highly encouraged! We invite submissions on a wide range of topics covering the following areas:
- Basic Bioscience
- General Medicine
- Clinical Medicine
- Life Science
- Epidemiology
- Public Health
- Research and trials
- Behavior
- Learning, memory and cognition
- Healthcare services, research and education
- Instrumentation and methodology, etc.
Timeline of the conference and important dates
The conference will be held in three stages, as follows:
Stage 1: Abstract Submission
During this stage, we will be receiving applications from participants. To register, please fill in all the required fields in the Google registration form available on our website. We encourage you to review the submission guidelines and ensure that you meet all the criteria before submitting your abstract both for research paper or clinical case report.
Upon filling out the registration form, you will receive a confirmation letter or directives to make changes if necessary.
Stage 1 will commence on April 1st at 11:00 AM (Georgia Standard Time GMT+4).
The deadline for abstract submissions is May 3 at 11:00 PM (Georgia Standard Time GMT+4).
We encourage you to submit your abstract as early as possible and review the submission guidelines thoroughly to ensure that your submission meets all the criteria.
Stage 2: Complete scientific paper/clinical case report submission deadline – May 17, 11:00 PM (Georgia Standard Time GMT+4)
Stage 3: Opening the conference
June 15, 12:00 PM – Online (Georgia Standard Time GMT+4)
NOTE! You will be given a chance to upload your paper/clinical case report right away when the stage 1 opens if you have your paper ready by then. After the undergoing stage 1 all participants will receive a confirmation letter with detailed information about the upcoming deadlines. Papers and any questions should be sent to: mdstudentsconference@gau.edu.ge
Notifications of acceptance/rejection
Notifications of acceptance or rejection will be sent out no later than May 31. We appreciate your patience as our team carefully evaluates all submissions to ensure that each meets the necessary criteria.
If your paper is chosen for presentation at the conference, please ensure that the prepared presentation is submitted three days prior to the event. This ensures efficient time management during the conference proceedings. Sending the presentation three days in advance - deadline June 13, 2024!
Thank you for your interest in our conference, and we look forward to your participation!
Author Guidelines for Conference Proceedings
Technical requirements for all works submitted to the conference:
- MS Word
- A4-format
- Fields 2.5 cm
- Fonts: Times New Roman/Sylfaen
- Font sizes: Title -14 / Bold; Text Body -12
- Distance between lines = 1.5
- Margins: 2cm all margins, and justified text
- Graphical material JPG, GIF and BMP
- Length: Papers should be no less than 5 and no more than 15 pages, including references and acknowledgments
THE STRUCTURE OF THE CONFERENCE ARTICLE (research paper):
- Title
- Author/ Author(s) -Full name of the student/ author (s), University, faculty, educational program;
- An Abstract - no more than 300 words;
- Keywords: Three to five keywords
- Introduction (Includes Literature review)
- The main part - Methodology - Results - Discussion
- Conclusion (Includes Recommendations)
- References
- Annexes (If any)
In-text citations and reference list should be done in Chicago format Chicago Style
CLINICAL CASE REPORT FORMAT
Title – The title is a summary of the abstract itself and should convince the reader that the topic is important, relevant, and innovative.
Authors – Include name, degree and institutional affiliation. The authors included should be those who contribute significantly to the intellectual content of the case report.
An abstract: no more than 300 words;
Key words: Three to five keywords
Introduction - Describe the context of the case and explain its relevance and importance
- Describe whether the case is unique. If not, does the case have an unusual diagnosis, prognosis, therapy or harm? Is the case an unusual presentation of a common condition? Or an unusual complication of a disease or management?
- Describe the instructive or teaching points that add value to this case. Does it demonstrate a cost-effective approach to management or alternative diagnostic/treatment strategy? Does it increase awareness of a rare condition?
Case description – Follow the basic rules of medical communication. Report the case in sequence.
- Describe the history, examination and investigations adequately. Is the cause of the patient's illness clear-cut? What are other plausible explanations?
- Describe the treatments adequately. Have all available therapeutic options been considered? Are outcomes related to treatments? Include the patient’s progress and outcome.
Discussion – Discuss rationale for decisions that were made and the lesson from the case.
- Report a literature review of other similar cases. Describe how this case is different from those previously reported.
- Explain the rationale for reporting the case. What is unusual about the case? Does it challenge prevailing wisdom?
- In the future, could things be done differently in a similar case?
A case report template and checklist can be found at the following link: Global-Health-Case-Report-template-2023
ORAL PRESENTATION - in the Power Point format, up to 10 minutes+ 5 min-for discussion
NOTE! Papers/Clinical Case Reports that do not meet the technical requirements outlined in the author guidelines will be rejected. Therefore, we kindly ask you to carefully follow the guidelines and ensure your paper meets all the necessary technical specifications before submitting it.
Conference papers will be accepted through the Email: mdstudentsconference@gau.edu.ge or during the stage 1 with the application form.
Special Rules and Conditions
To ensure the quality and integrity of the conference proceedings, we kindly ask all authors to adhere to the following special rules and conditions:
- By submitting an article/case report, all authors certify that all information contained within the article/case report is correct.
- Submitted article/case report cannot be modified or corrected after the submission deadline. By submitting an article, the authors consent to its publication.
- The conference organizers reserve the right to remove any paper that does not comply with the requirements and rules.
- All text will be checked for plagiarism. Any instances of plagiarism exceeding the allowed level of similarity (20%) will result in the rejection of the paper.
Criteria for Evaluating Papers and Presentations:
• The title and abstract clearly and effectively communicate the scope and results of the research - 2 points
• The relevant previous work is described briefly but clearly, in accordance with the research goals and objectives - 5 points
• The methodology, including clearly articulated questions, data sources, data collection procedures, and analytical approach, is appropriate and the results are consistent with the research scope and linked to findings - 10 points
• The results are properly described, visualized, and discussed - 5 points
• The quality of the writing style is evaluated based on accuracy, clarity, readability, use of scientific literature, and correct citation of references; the standard structure of the scientific paper is also considered - 5 points
• The presentation is evaluated based on coherence and clarity of structure and thought, proper time management, and effective presentation skills - 10 points
Criteria for Evaluating Clinical Case Report/ Rubric
- Case details communicated clearly, concisely and logically – 20 points
- Case management and clinical reasoning process - 30 points
- Demonstration of critical reflection centered on evidence based medicine (EBM) - 20 points
- Case is original and interesting as it meets one of the following criteria: 1) an unexpected association between diseases or symptoms; 2) an unexpected event in the course observing or treating a patient; 3) findings that shed new light on the possible pathogenesis of a disease or an adverse effect; 4) unique or rare features of a disease; 5) unique therapeutic approaches; variation of anatomical structures. – 10 points
- Appropriate use of references - 5 points
- Case report meets ethical standards accepted in clinical medicine and research – 5 points
- Overall attention to case report technique and construction including: scientific language and terminology, referencing format, spelling and grammar, adherence to word limits. -10 points
THRESHOLD FOR ACCEPTING A CLINICAL CASE AT THE CONFERENCE - ≥70 POINTS
Thank you for your interest and we are waiting for you at the Fourth International Multidisciplinary Conference of Biomedical Students, titled “Empowering Health through Science: Connecting Minds, Creating Solutions!"